Efekty Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa - Podprogram 2018

29 lipiec 2019

 

PODPROGRAM 2018 – efekty

1.    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Domaradz z terenu województwa podkarpackiego przy współpracy Bankiem Żywności w Rzeszowie realizowało Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie  wrzesień 2018 – czerwiec 2019.

2.    Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:

·         warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);

  • skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane),

·         mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),

  • mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju),

·         cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),

·         tłuszcze (olej rzepakowy),

·         dania gotowe (gołąbki w sosie pomidorowym).

2. Pomoc żywnościowa trafiła do 1365 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa podkarpackiego.

3. Wydaliśmy osobom potrzebującym:

o 65,0656 ton żywności;

o 5 302 paczek żywnościowych;

o 0 posiłków;

4. W ramach Podprogramu 2018 dla 180 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono  9 warsztatów edukacyjnych w ramach działań towarzyszących:

• Ekonomiczne - 1 spotkań dla  24 uczestników

• Żywieniowe – 1 spotkań dla 19 uczestników

• Kulinarne - 7 spotkań dla 137 uczestników

Ponadto Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Domaradz przeprowadziło w ramach działań towarzyszących niefinansowych, trzy dwudniowe spotkania szkoleniowo warsztatowe z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze Ekonomii Społecznej. Uczestniczyło w nich 47 mieszkańców Gminy Domaradz, korzystających ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Uczestników szkoleń zapoznano m.in  z zagadnieniami: zakładania podmiotu ekonomii społecznej, w tym fundacji, stowarzyszeń spółdzielni socjalnych; statutu i jego zmian; zawierania umów o pracę i umów cywilnoprawnych; wolontariatu w działalności podmiotów ekonomii społecznej; przychodów i kosztów działalności nieodpłatnej, odpłatnej i działalności gospodarczej; możliwości pozyskiwania środków na działalność spółdzielni socjalnej (np. crowdfunding), dotacje – jako źródło finansowania; zasad prowadzenia rachunkowości w spółdzielniach socjalnych; zasad tworzenia polityki rachunkowości. Omówiono najistotniejsze zagadnienia w obszarze sprawozdania finansowego.